Сайта кӗр | Регистраци | Сайта кӗрсен унпа туллин усӑ курма пулӗ
 -5.7 °C
Чӑхӑ пӗрчӗн сӑхсах тутӑ пулать.
[ваттисен сӑмахӗ: 2394]
 

Чӑвашлӑх: Район хаҫачӗсене пӗтерме парас марччӗ!

Сутатӑп "Ваттисен чавашла-вырăсла сăмахĕсемпе каларăшсем", иккĕмĕш кăларăм, ав...
Паллашу Чӑваш чӗлхине якатас тӗллевпе Чӗмпӗрте пурӑнакан, ман ҫулсӗне ҫывӑх ҫынсемпе пал...
Туянатӑп Ашмаринӑн 17 том куҫару кӗнекисене шыратӑп.
Николай Малышкин 19.11.2021 12:30 | 1609 хут пӑхнӑ
Харпӑр шухӑш Чӑвашлӑх

Хаҫат — «коллективлӑ пропагандист тата агитатор кӑна мар, коллективлӑ организатор та» тесе ҫырнӑ В.И.Ленин. Асӑннӑ пӗлтерӗш паян та ҫухалман. Хаҫатсем, уйрӑмах районсенче тухса тӑраканнисем, ял халӑхне питӗ ҫывӑх. Вӗсенче ял пурнӑҫӗн шӑпи, кун-ҫулӗ, савӑнӑҫӗ-хуйхи...

Ҫӑмӑл мар тапхӑрта, колхозсем йӗркеленӗ ҫулсенче тухма пуҫланӑ хаҫатсем Тӑван ҫӗршывӑн Аслӑ вӑрҫи ҫулӗсенче те пӗр номер те тухманни пулман. Паян вара район хаҫачӗсем кирлӗ те пулмӗҫ-ши? Вӗсене «Хыпар» хаҫатӑн филиалӗсем тума палӑртнипе ҫапла шутлатӑп. Ҫак утӑм — йӑнӑш, вӑл пысӑк ҫухатупа — райхаҫатсем вуҫех хупӑнассипе вӗҫленме пултарӗ. Нумай редакци ура ҫинче ҫирӗп тӑрать паян, вӗсенче хӑйсен профессине чунтан парӑннисем вуншарӑн тимлеҫҫӗ. «Елчӗк ен» хаҫат редакцийӗнче те ҫаплах. Хальхи вӑхӑтра район хаҫатне кашни 4-мӗш ҫын вулать.

Районсенчи редакцисен статусне пӗтерсе филиал тусан хаҫатсен ҫухату пуххинче мӗн курӑпӑр-ха?

  1. Кӗскетнӗ штат, пӗчӗклетнӗ ӗҫ укҫи. Пӗтӗмпе те 4 ҫынран тӑракан коллектив кашни эрнере тухакан 12 страницӑллӑ издание епле кун ҫути парӗ? Унӑн пахалӑхӗ мӗнле пулӗ?
  2. Хаҫатсем хӑйсен 90 ҫуллӑхӗнче ҫирӗпленнӗ сӑн-сӑпатне, традицилӗхне ҫухатӗҫ - «хыпарланса» кайӗҫ.
  3. Ялкорсен (вӗсем ахаль те сахаллӑн) йышӗ чакӗ.
  4. Хаҫат тиражӗ самаях иксӗлӗ...

Ҫак таранччен Чӑваш Енӗн ӑс-хакӑл культури сахал мар ҫухату тӳсрӗ. Унӑн хроникине район хаҫачӗсене пӗтерсе пуянлатас марччӗ...

 

Николай Малышкин,

«Елчӗк ен» хаҫатӑн тӗп редакторӗ,

ЧНКан Елчӗк районӗнчи уйрӑмӗн председателӗ.

Редакцирен: Статьяна вырнаҫтарни редакци автор шухӑшӗпе килӗшнине пӗлтермест.

#МИХсем, #хаҫатсем, #чӑвашлӑх, #Елчӗк Ен, #Елчӗк районӗ

 

Ҫавӑн пекех пӑхӑр

Чӑваш халӑх сайчӗ ӗҫлеме пуҫланӑранпа 16 ҫул ҫитрӗ
2021, 09, 07
Юрӑпа ташӑ ансамблӗн тумӗсене парнеленӗ
2021, 09, 08
Хаҫат редакторӗ пулнӑ хӗрарӑм кӑшӑлвируса пула вилнӗ
2021, 10, 16
Ҫеҫпӗл Мишши фончӗн премине кӑҫал кам тивӗҫни паллӑ
2021, 10, 21
Куславккасен «Ялав» хаҫачӗ — 90-ра
2021, 11, 08

Комментари:

Евразиец // 3753.90.6577
2021.11.29 10:02
Ку шухӑша хуратнӑ. Сӑлтавӗ: саккуна пӑсни
Ялтан // 9692.7.5056
2021.11.29 13:25
Пĕлесчĕ сирĕн, куншăн хыпартисем мĕнле савăнаççĕ, Леонтьев политики хăй çук пулсан та пурнăçа кĕрет теççĕ.
Каллинмаллин // 1540.84.5447
2021.12.03 12:24
Мĕн хăтланать ку сас-хура министерстви? Вĕсен ахаль те ертсе пымалли организаци çукпа пĕрех: "СЧ", "Хыпар", "Грани", Наци телевиденипе радио, халь кăна архив хушса пачĕç. Тен, вĕсене хăйсене хупма хатĕрленеççĕ? Минкульт çумне хушса тата икĕ заместитель туса памалла та, пулать самай сумлă министерство.
ялтан // 1790.3.5196
2021.12.05 14:17
Вӗсем аптранӑ кӑвакалсемех ӗнтӗ, ним тума аптраҫҫӗ пулас. Учрежденине хупни пысӑк ӗҫ тесе шутлаҫҫӗ. Ахаль лариччен кӗрӗк арки йӑвала тенӗ пек.
Тата ҫакна та шута илер: калӑпӑр, тытаҫҫӗ те яраҫҫӗ пӗр-пӗр йӗркеллӗ специалистах Капартин-Палкар е Коми тӑрӑхне. Хӑҫан вӑл тӑна кӗрсе ҫитет?
Наци телевиденире ҫавнашкал ссылкӑна янӑ йӗркепе пӗри асапланать. Мӗншӗн ӑна тӑлласа тытмалла7 Ярӑр ӑна ирӗке.
Эх, йӗрке тӑвакан ҫук...
Ялампи // 1790.3.5196
2021.12.05 16:01
Ситуация простая. Государственная структура хочет возложить свои прямые обязанности на нижестоящие структуры. М-да... Всем хочется жить так: сладко спать, много получать, чтобы твою работу выполняли другие.
Интересно, куда смотрит "Республика прокуратура. Прокуратура республики", как у них недавно было начертано по мрамору у входа? Кранову надо писать, если местные спят или купленные.
Арсений Тарасов // 3038.19.6100
2021.12.05 21:17
ВАРЫК:Ийя çав.Ялав тата Тăван Атăл журналсене вуна çул каяллах Чубайс хупр ĕ.Пĕтĕмпех çав эсрелĕ айăплӑ. ВАРУК, пӗлмесӗр суя сӑмах сарма кирлӗ мар, "Тӑван Атӑл" чиперех тухса тӑрать. Чылайранпа аллуна тытса курман пулмалла. Пырӑр Пичет ҫуртне, туянма пултаратӑр: 75 тенкӗ ҫеҫ. Ҫитес ҫураҫуллӑх валли ҫырӑнас тесен 210 тенкӗ кӑна (6 номер)
КУКШАБИК // 1636.5.8957
2021.12.05 23:06
Тĕрĕс, тĕрĕс! Йăлтах айăплă çав чубайс! ВĂл хупса пĕтерч
чăвашнă хаçвт журналне!

Тăм писменсем тес килет ч ă в а ш ла !
Agabazar // 8493.0.5009
2021.12.06 13:45
Agabazar
Ялампи, хăвăн тивĕçÿсене ыттисем çине тивекенни шăпах эсĕ.

Сан кунта чăвашла калаçмаллаччĕ, тĕрĕссипе каласан. Мораль енчен пăхсан, тейĕпĕр. Анчах та эс çав хăвăн чăвашла калаçас тивĕçне Арсений Тарасов çине тиветĕн. Тата, паллах, Акапасар çине.
Каллинмаллин // 4794.9.4547
2021.12.07 16:38
Ку шухӑш тӗрӗсленнӗ хыҫҫӑн ҫеҫ курӑмлӑ пулӗ. Пӗлме: сайтра регистрациленнисен шухӑшӗсем тӳрех, малтӗрӗслевсӗрех, курӑмлӑ вырнаҫаҫҫӗ.
Каллинмаллин // 4794.9.4547
2021.12.07 16:40
Ку шухӑш тӗрӗсленнӗ хыҫҫӑн ҫеҫ курӑмлӑ пулӗ. Пӗлме: сайтра регистрациленнисен шухӑшӗсем тӳрех, малтӗрӗслевсӗрех, курӑмлӑ вырнаҫаҫҫӗ.