Сайта кӗр | Регистраци | Сайта кӗрсен унпа туллин усӑ курма пулӗ
 +24.0 °C
Шӑтӑк шӑрҫа ҫӗрте выртмасть.
[ваттисен сӑмахӗ]
 

Чӑваш чӗлхи: Чӑваш чӗлхи атте-анне ҫинче ҫеҫ тытӑнса тӑраймӗ

Сутатӑп Йывăçран тунă çурт сутатăп. Тăррине çĕнĕрен витнĕ, никĕсне çирĕплетнĕ. Мунча пур...
Туянатӑп Николай Терентьевăн "Суйласа илнисем" кĕнекин 1-мĕш томне (1994 ç. тух...
Сутатӑп Арека пальма
Agabazar 28.02.2018 11:02 | 1219 хут пӑхнӑ
Харпӑр шухӑш Чӑваш чӗлхи

Килйыш. Немцев В.Л. карччынӗ.

Пире атте-анне тӑван чӗлхене вӗрентет. Анчах та тӑван чӗлхе атте-анне ҫинче ҫеҫ тытӑнса тӑма пултараймасть.

Хальхи саманара ҫакӑ пушшех те тӗрӗс.

Акӑ эпир чӑвашла калаҫатпӑр, ҫыратпӑр, вулатпӑр. Ҫак япала хӑшне-пӗрне хӑйне хӑй пулса пырать пек туйӑнать пулмалла. Анчах та ку пачах та апла мар. Тӗнчере нимӗн те хӑйне хӑй, хӑй еккипе пулса пымасть. Пурин те хайӗн йӗрки пур.

Эпир ҫакнашкал хамӑр чӗлхепе усӑ курассишӗн нумай-нумай ҫын тар кӑларса тӑрӑшнӑ. Атте-анне ҫеҫ мар! Тӑрӑшнӑ вӗрентевҫӗсем, методистсем, чиновниксем, политиксем, ҫыравҫӑсем, мусӑкҫӑсем, ӑславҫӑсем... Пинӗ-пинӗпе!

Ҫавсем тӑрӑшман пулсан паян ним те пулас ҫукчӗ.

Улатӑр районӗнчи Кивӗ Эйпеҫри Лебедевсен килйышӗ

Ӗнтӗ миҫемӗш ҫул ӗнтӗ пирӗн пуҫа минретеҫҫӗ: ятарласа патшалӑх тӑрӑшни ним тума та кирлӗ мар, ашшӗ-амашӗ чӑвашла вӗренткелени те ҫитӗ!

Чӑваш тата вырӑс мар ытти чӗлхесем пирки калани ӗнтӗ ку.

Ҫав вӑхӑтрах вырӑс чӗлхине хайне вӗренӳ тытӑмӗнчен хӑваласа кӑларма никам та шутламасть. Мӗнпур предметсене вӗрентесси, вӗрентӗве ертсе пырасси пӗтӗмпех ҫав чӗлхепе пулса пырать пулин те.

Ӑҫтан-ха чӑваш чӗлхи атте-анне ҫинче ҫеҫ тытӑнса тӑма пултарайтӑр, енчен те хайхи ашшӗ-амӑшӗсем чылай чухне хайсем те чӑвашла пӗлмеҫҫӗ пулсан?

Канаш районӗнчи Сителти Яковлевсен килйышӗ.

Пӗтӗм пӗрлӗх, вӑл шутра патшалӑх тытӑмӗсем те, ҫине тӑрса кӗрешсен ҫеҫ чӑваш чӗлхи сыхланса юлма пултарать. Хӑй тӗллӗн нимӗн те пулмасть.

Атте-анне ҫине шанса лартса ыттисем ним те туманни кунта вырӑнсӑр. Ҫав еннелле туртса халлап ҫапакансем — пархатарсӑр харкамлӑхсем.

Ҫапла, пире пурне те атте-анне чӑвашла вӗрентнӗ. Е — вӗрентмен. Ҫапла вара юлашки 150 ҫул хушшинче пӗр мӗльюн ҫын чӑваш пулма пӑрахнӑ. Е, тен, апла мар-и? Анчах та пурперех ҫав хисеп ҫав тери пысӑк.

Шупашкар хулинчи Игнатьевсен килйышӗ.

#чӑваш чӗлхи, #вӗренӳ, #ачасем, #чӑвашсем

 

Ҫавӑн пекех пӑхӑр

Чӑваш чӗлхи кунӗ сектантсен уявӗ?
2017, 04, 26
Шурсухалсем Чӑваш Енри наци политикине сӳтсе явӗҫ
2017, 09, 13
Канашра чӑваш чӗлхине вӗрентме ирӗк ыйтса алӑ пустараҫҫӗ
2017, 10, 24
Эпир сире пусмӑрлатпӑр, эсир вара сас пама ан хӑйӑр!
2017, 11, 29
Ачан пӗлӗвне хаклама пӗлмен вӗрентекенсене Станьял пенсисӗр хӑварма сӗнчӗ
2017, 12, 19

Комментари:

2018-04-07 14:04
Çакна тата каласа хăварассăм пур: чĕлхе пурăнтăр тесен халăх хăйсен хушшинче туслă пулнинчен те килет, сайт çинче вара Акапасар пурне те тустарать
Agabazar // 2110.99.6183
2018-04-07 14:38
Agabazar
Хайхи "çĕнĕ кайăк" кунта та çитнĕ иккен...
Attila // 1313.03.6418
2018-04-07 16:41
Вырӑсла ҫырса идея калатӑп..До тех пор пока язык гуннов(чаваш челхи) не выйдет на мировой уровень.пока не будет применяться в Новых Технологиях наш Язык наших Великих Предков перед которыми Европа стояла на коленях включая Римскую Империю ,будет отставать и я Прошу Молодые Потомки ГунновГуннов-чаваш с,ынни, создавайте Компьютерные Программы и Средства Общения используя Чаваш с,ынн(гунн) челхи...но для Начала ,Надо Срочно Перейти на Латинский Вариант ближе к германскому варианту,,где есть умляуты как и в чувашском языке гуннов...Германцы и гунны в одно время как одна нация воевала против Римской Империи и впоследствии некоторые германские племена ушли вместе с нашими предками Причерноморье(Асла Палхар7-8 вв) ,а потом и на реку Аттилы где создали Атил Палхар С,ершывне)))Слава нации!Гуннам Слава!
2018-04-07 18:57
Ара, Акапасар, тăван чĕлхе çинчен калаçу пырать-тĕк, епле ĕнте эпĕ айккинче юлассăм пур?
2018-04-07 19:04
Attila, казахсем инçе кайрĕç-и хăйсен алфавитне латиница çине куçарса? Ĕç-пуç алфавитра çеç пулсан вĕсем çĕкленейĕтчĕç. Кирлĕ мара сÿпĕлтетме кирлĕ мар, чăваш чĕлхине пĕлмесĕр кириллицăпа çырман пулĕ пуçламăшĕнчех. Нарспи поэмăна чăваш чĕлхипе кириллица çинче çырнă пулсан та пĕтĕм тĕнче пĕлет, к у тĕслĕх мар-и? Сирĕн хыççан кайсассăн, вырăс чĕлхине те латиница çине куçармаллла. Ку ĕнтĕ сăмах та мар
Agabazar // 2888.14.0743
2018-04-07 20:57
Agabazar
Аскольд,
Казахсем:
— мĕльюн çынран тăракан çĕнĕ тĕпхула çĕклесе лартрĕç,
— Казахсен процент шайне 70% патне çитерчĕç (СССР чухне çурринчен те сахалрах пулнă)
— патшалах чиккисене сумлă договорсемпе çирĕплетрĕç
— унта та кунта казах историйĕпе çыхăннă палăксем çĕкленчĕç
.............................................................................
Вăт çавнашкал вăл пăхăнманлăх текеннин тивлечĕ!

https://www.youtube.com/watch?v=hiO3C05R1zM
Attila // 2521.21.6243
2018-04-07 21:48
Аскольд йӑнӑшать теме уйлатӑп. ..чӑваш ачисем пит хӑварт нимес,лет веренесс,е акалчанла Эпир Европа с,ывахрпах выпас хыс,с,ан кайса путса вилет..Чаваш бестолковый писательсем сурчак сирпетсе хирес, латиница . .внесён кенекисене кириллицапа вуламасс,е те латаница тем более...Малалла пахмалла 21 емер!!! English рулит чавашсен иккемеш таван челхе акалчан пулмалла иностранный- выпас челхи. Pure per chavashsem Latiniza kuc,acce e 2020 e 2030 culta. .Pajan puc,las!!!)))) Turka Latiniza kuc,re SuperProgress. Узбекистан та Латиница кус,ать...Эпир малта пулмалла!!!
Attila // 2521.21.6243
2018-04-07 21:48
Аскольд йӑнӑшать тесе уйлатӑп. ..чӑваш ачисем пит хӑварт нимес,ле веренесс,е акалчанла Эпир Европа с,ывахрпах вырас хыс,с,ан кайсан путса вилет..Чаваш бестолковый писательсем сурчак сирпетсе хирес, латиница . .внесён кенекисене кириллицапа вуламасс,е те латаница тем более...Малалла пахмала 21 емер!!! English рулит чавашсен иккемеш таван челхе акалчан пулмалла иностранный- вырас челхи. Pure per chavashsem Latiniza kuc,acce e 2020 e 2030 culta. .Pajan puc,las!!!)))) Turka Latiniza kuc,re SuperProgress. Узбекистан та Латиница кус,ать...Эпир малта пулмалла!!!
2018-04-08 00:03
Акапасар, пушкăртстанра тутарсем пушкăрта çырăнаççĕ те, ку пушкăртсем чылайрах пулнине пĕлтерет-и вара? Казахстанра та çавах, аванрах вырăн тупас тесен е казах пулан, е çÿрен акку-тĕкки ĕçре, кун пирки улталама кирлĕ мар. Хаçат тăрăх Тутарстан виççĕмĕш вырăн йышăнать пурнăç условийĕсемпе. Килсе пăхăр хăвăрăн куçăрпа.
2018-04-08 06:46
Çакна тата çырса хăвармалла, тутарсем иртнĕ ĕмĕрте талпăнса пăхнăччĕ латиница куçма, пырса тухрĕ-и? Халĕ кириллица çинчех тутарла клавиатура тумашкăн аппаланаççĕ, Китайра кун пирки ĕçлеме хатĕрсем те пур. Сыснана лаша тенипе урапа туртакан пулаймасть вăл.